Zaznacz stronę

Zainteresowanie pompami ciepła wzrosło w tym roku spektakularnie. Firmy twierdzą, że ogromne wzrosty rachunków za gaz skłoniły wielu konsumentów do skorzystania z tego rozwiązania.

O ile w poprzednich latach zakup pomp ciepła, o kosztach od 10 000 do 30 000 złotych, a nawet 50 000 złotych (w przypadku urządzeń pod klucz czyli z montażem), zmaterializował się dopiero w drugiej połowie roku, to teraz Polacy przygotowują rozwiązania z wyprzedzeniem na ogrzewanie na następną zimę.

Zainteresowanie pompami ciepła wzrosło w ostatnim roku,

zwłaszcza dzięki dotacjom przyznanym przez Ministerstwo Środowiska w ramach programów zwiększania efektywności energetycznej domów – mówią przedstawiciele firm na rynku.

Trend ten jest również aktualny w Europie: japoński gigant Panasonic ogłosił w kwietniu wzrost produkcji z fabryki otwartej w 2018 roku w Czechach, mówiąc, że popyt eksplodował.

ekonomiczna pompa ciepła
ekonomiczna pompa ciepła

Węgierska firma planuje budowę trzech fabryk paneli fotowoltaicznych i konkretnych komponentów na obszarze Turnu Măgurele. Szacowana inwestycja przekracza 300 mln euro i zostanie zabezpieczona ze środków europejskich.

Ceny pomp ciepła również wzrosły w tym roku o około 15%. Według firm głównym powodem jest jednak wzrost kosztów produkcji i transportu.

Znaczny wzrost rachunków za gaz zimą, ale także kontekst wojny i kryzysu gazowego w Rosji zaostrzyły zapotrzebowanie na alternatywne rozwiązania grzewcze, takie jak pompy ciepła.

„Sprzedaliśmy w pierwszych miesiącach tyle samo, co w całym ubiegłym roku!”

Na rynku sprzedawane są trzy rodzaje pomp ciepła, w zależności od źródła energii odnawialnej wykorzystywanej do produkcji ciepła: woda-woda, grunt-woda i powietrze-woda.

Według specjalistów pompy ciepła, które wykorzystują wodę jako zasób, są uważane za najbardziej wydajne, a pompy powietrzno-wodne są najbardziej wszechstronne. Nawet jeśli korzysta z energii z natury, a nawet ze środowiska, eksploatacja wymaga również doprowadzenia prądu elektrycznego – z sieci publicznej lub poprzez panele fotowoltaiczne.

„Od stycznia do chwili obecnej sprzedaliśmy prawie tyle samo, co w zeszłym roku: 7 kontenerów z pompami ciepła, każdy z 65-70 pompami i mamy zamówione kolejne 10 kontenerów, które dotrą do września. Kolejnych 10 zamówimy na jesień-zimę – mówi przedstawiciel firmy montującej pompy ciepła na Śląsku.

„Kiedy przybywa kontener, za około tydzień kończą nam się pompy ciepła. Ludzie przychodzą lub dzwonią codziennie, boją się sytuacji międzynarodowej i zdają sobie sprawę, że cena gazu bardzo wzrośnie, a potem szukają alternatyw dla ogrzewania – dodał.

Cennik montażu pompy powietrza powietrze – woda:

W cenę wliczony jest podatek VAT 8%

 • Powietrzna pompa ciepła 20 000 zł – 60 000 zł
 • Zbiornik wody użytkowej 200-400L – 3300 zł – 6000 zł
  • zbiornik ze stali nierdzewnej (dopłata) 1500-3000 zł
  • zbiornik zintegrowany z pompą ze stali nierdzewnej 185L (dopłata) 2500 zł
 • Naczynia przeponowe z grupą bezpieczeństwa 400 zł
 • Bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi:
  • poziom podłogówki do 200m2 (bez bufora) – 1 strefa grzewcza 400 zł
  • strefa grzewcza, grzejniki w domu – bufor 50-100L 1800 zł
 • Elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu 3000-4500 zł
 • Montaż kompletnej kotłowni, uruchomienie i przeszkolenie użytkownika 3500-5500 zł

Rachunki do zera wraz z panelami fotowoltaicznymi

Jednak dotowanie instalacji paneli fotowoltaicznych pozwala obniżyć rachunki za prąd zużyty przez pompy ciepła.

Dzieje się tak, ponieważ panele fotowoltaiczne mogą zapewnić energię elektryczną niezbędną do pracy pompy ciepła, a wydatki na energię elektryczną i ogrzewanie (w tym ciepłą wodę) mogą sięgnąć zera.

Pozostaje do opłacenia tylko gaz użyty do gotowania – jeśli kuchenka nie zostanie zastąpiona instalacją elektryczną – i ilość faktycznie zużytej wody.

Przedstawiciel firmy: koszty ogrzewania można obniżyć o połowę

Różnica w kosztach jest tym bardziej znacząca, im bardziej wydajne są pompy – mówi fachowiec, administrator firmy z Tarnowskich Gór sprowadzającej pompy ciepła z Włoch.

Według niego, dla domu o powierzchni 150 m2 koszty w systemie pompy ciepła i konkretnej instalacji byłyby o połowę mniejsze niż zakładane przez użytkowanie gazowni. Szacunek jest jednak kwestionowany przez niektórych specjalistów.

O ile w minionych latach firmy robiły zapasy tylko od maja do czerwca, to teraz wnioski przychodziły z dużym wyprzedzeniem, a firmy również borykają się z problemami z zaopatrzeniem.

„Od grudnia złożyliśmy zamówienie na około 100 sztuk i dostarczyliśmy je klientom w marcu. Jesteśmy w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie dostarczyć tyle, ile wymaga tego rynek. Do tej pory większość ludzi zdawała sobie sprawę, że potrzebują rozwiązania grzewczego tylko wtedy, gdy nadeszło zimno i minęły święta” – powiedział.
Rachunki za gaz i wojna zaostrzyły teraz wymagania.

Pompy ciepła, część „pakietu” redukującego wydatki

Zakup pompy ciepła może być bodźcem do zastosowania innych rozwiązań, które zmniejszają wydatki na energię, mówi instalator pomp ciepła, kierownik największego producenta pomp ciepła w Polsce. Firma jest również jednym z głównych graczy na rynku polskim.

„Kiedy masz panele i samochód, możesz przestawić się na zieloną energię. Nie płacisz już za paliwo, podatki, masz wszelkiego rodzaju bonusy za samochód elektryczny. Jeśli policzymy roczne oszczędności rodziny, która ma 2 samochody elektryczne, pompy ciepła, instalację fotowoltaiczną, to jest to 25000 zł – wyjaśnił.

Poszerzyło to wachlarz powodów, dla których od kilku lat coraz więcej Polaków wybiera pompy ciepła.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła

 • Pompa ciepła to rozwiązanie, które nadaje się szczególnie do domów, pensjonatów, biurowców, siedzib firm czy magazynów. Zastosowanie pomp ciepła w bloku mieszkalnym jest obiecujące i może być dzielone przez kilka mieszkań.
 • Izolacja i ocieplenie termiczne budynku w decydujący sposób wpływa na sprawność pompy ciepła. Pompa o mocy 12 kW może ogrzać dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych, ale także dom o powierzchni „tylko” 130 metrów kwadratowych, jeśli nie jest odpowiednio ocieplony.
 • Tylko wysokotemperaturowe pompy ciepła są kompatybilne z grzejnikami, więc może być również konieczna wymiana domowego systemu dystrybucji ogrzewania, od grzejników po ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory. Inwestycja nadaje się zatem szczególnie do nowych budynków.
 • Maksymalną redukcję wydatków na ogrzewanie i ciepłą wodę uzyskuje się „w pakiecie” z systemem paneli fotowoltaicznych, które mogą zapewnić energię elektryczną niezbędną do pracy pompy.
 • Amortyzacja całej inwestycji sięga gdzieś za 6-8 lat. Korzyści będą polegały na tym, że rachunek za energię będzie mniej zależny od wahań cen rynkowych, odpowiednio domów o obniżonej emisji gazów cieplarnianych.
Cennik montażu pompy powietrza powietrze - woda
Cennik montażu pompy powietrza powietrze – woda
Oceń: